Warning: Use of undefined constant ‘WP_MEMORY_LIMIT’ - assumed '‘WP_MEMORY_LIMIT’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/agora/public_html/wp-config.php on line 82

Warning: Use of undefined constant ‘256M’ - assumed '‘256M’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/agora/public_html/wp-config.php on line 82
Kamp Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? – Agora Beach Camping Fethiye | Çadır & Karavan Kamp Alanı
Kamp Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

1- Mevsime Uygun Hazırlık

Eğer doğru ekipmanınız yoksa kış kampı hem tehlikeli hem de fazla cesurca olur. Doğru ekipman, doğru rota ve doğru kurulum yeri bu 3’ü kış kampının en önemli altın kuralıdır. Yaz ayların da ise uzun soluklu bir kamp hazırlığı veya programı yapacaksanız yine aynı altın kurallar geçerli aslında. Doğru çadır, doğru tulum ve doğru kıyafet. İşte hepsi bu kadar. Özellikle de kış kampı etkinliğinizin rezalete dönüşmemesi için kıyafet, ve uyku tulumuna çok özen göstermelisiniz. Aksi taktirde üşümekten, kampa odaklanamayacaksınız.

2- Çadır Kurulacak Alana Dikkat !

Vahşi hayvanların kamp alanınıza gelme ihtimali oldukça düşüktür. Ancak bu durum hayvanların aç kalma durumuna göre değişebilir. Aynı zamanda onlarda biz insanlar gibi kendi alanlarının işgal edilmesinden pek hoşlanmazlar. Çadırınızı ağaçlarda uzak açık bir alana kurun. Çadır etrafını kuru ot ve yapraklardan temizleyin.

3- Kamp Çantası Seçimi

Kamp çantasında doğada geçirilecek zaman dilimi içerisinde kullanılabilecek ve ihtiyaç duyulacak tüm kamp ekipmanları bulunmaktadır. Bu nedenle kampa gitmeden önce kamp çantanızı doğru biçimde seçmelisiniz. Peki; kamp çantası seçerken dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir?
• Kamp çantasının vücut destekli olması, • Kamp çantasının kumaşının dayanıklılığı,
• Kamp çantasının dış yüzeyi,
• Kamp çantasına ait yağmurluk,

4- Kampta Tuvalet Sorunu

Kamp alanlarında tuvalet varsa çok büyük bi sorun yok. Bazıları için “nereye denk gelirse oraya yaparım” bir çözüm gibi görünse de, o iş okadar basit değil… Doğaya zarar vermemek için bazı kurallara uymak gerekir. Kamp yaptığınız yerle tuvaletin konumundan tutun, bu işin hijyen çözümünün nasıl sağlanılacağına kadar belli başlı kurallar mevcuttur. Tuvalet yapacağınız yerin kamp alanına en az 50-60 metre uzaklıkta olmalıdır. Tuvalet alanının konum olarak kamp alanından aşağıda kalması ve rüzgarın esiş yönüne göre nokta tespiti önemlidir, tuvaletin rüzgarı karşıdan alıp almadığını kontrol edin. Bu durum kamp alanına koku gelmemesi açısından ve yabani hayvanları da kamp alanına çekmemesi açısından oldukça önemlidir. İdrar kokusu yabani hayvanlar için tuz kaynağı anlamı taşır.

5- İyi Çadır Seçimi

İyi bir çadır ile kampta kafanız rahat eder. Gerçekten sağlam bir çadırsa rüzgarda, yağmurda kafanız rahat uyursunuz. Çadır seçiminiz kamp yapacağınız havalara göre olmalı. Ayrıca şunu eklemek isterim ki asla çadırın yakınında odun kırmayın ya da yakınında ateş yakmayın, odun kırarken bir parça çadırınıza isabet edip çadırınızı yırtabilir veya bir kıvılcım çadırınızı delebilir, yakabilir.

6- Kampta Body Sistemi

Yola çıkmadan önce kamp arkadaşınızı iyi düşünerek seçmelisiniz. Fiziksel şartların ağırlaşması sonucunda ortaya çıkabilecek gerginliklerin iyi yönetilememesi sonucunda o arkadaşınızla kanlı bıçaklı dönebilirsiniz. Kendinize güveniniz tam olsa ve usta bir kampçı olsanız bile mutlaka yanınızda bir arkadaşınızla gidiniz. Çünkü doğada başınıza gelebilecek bir sürü olumsuz şey olabilir ve bu olumsuzluklarla tek başınıza mücadele etmeniz mümkün olmayabilir. Onun için her daim sırtınızı yaslayabileceğiniz güven veren bir arkadaş her zaman iyidir.

7- Konum Bildirme

Gitmeden önce gideceğiniz yerin mutlaka harıtasını çıkarın. Telefona güvenmek yapacağınız büyük hatalardan biridir. Nereye gideceğinizi yakınlarınızla mutlaka paylaşın. Uzun süreli intikal şeklinde kamp yapılacaksa, bölge jandarmaya haber vermek de faydalı olabilir.

8- Şimşek Çakması !

Doğada iseniz ve şimşek çakıyor ise hedef sizsiniz. Eğer arabanız var ise arabaya sığınmak yapacağınız en doğru şeydir. Ağaçların altında bulunmamanız ve açık alanda durmanız gerekiyor. Metal olan şeylerden uzak durun. Özellikle çadıra sığınmamanızın altını çiziyorum.

9- Çadır Altlığı

O da ne demeyin, çadır altlığı gerçekten işe yarar bir şeydir, çadırınızın ömrünü uzatır. Yalnız kesinlikle çadır altlığını çadırınızın birebir boyutlarında alın, kenarlarda herhangi bir fazlalık olmasın. Çadır altlığı çadırın kendisinden büyük olursa yağmurla gelen su çadırın altında birikir ve bir süre sonra çadırın içine geçer.

10- Uyku Tulumu

Uyku tulumunuzun boyunuza, kilonuza uygun olduğundan emin olun ki içindeyken rahat edebilesiniz. Kullanımı için ideal sıcaklık aralıklarını hesaba katın ki ne üşüyün ne de terleyin. Kullanım öncesi uyku tulumunuzun altına mat gibi soğuğu geçirmeyen ve yerle birebir teması engelleyen malzemeler yerleştirin. Çok kalın giysiler ile tuluma girip kabarmasını engellemeyin. Uyku tulumunuzda boş kalan alanları polar battaniye, mont gibi malzemelerle doldurabilirsiniz.

11- Kampın Vazgeçilmezi Mat

Zemindeki taşların sırtınıza, oranıza, buranıza batmasını önlemesi, nispeten yumuşak bir zemin oluşturması, ve belki de en önemlisi ısı yalıtımı sağlaması açısından vazgeçilmez bir malzeme. Şişme matları çok kullanışlı olmadığı için önerilmiyor. Çünkü patlama riski çok fazla. Kamp yapılacak zemindeki en ufak bir çıkıntı Şişme Matı patlatabiliyor. Daha sağlam ve uzun ömürlü olduğundan Rulo Matlar daha çok tercih edilir, tercih sizin…

12- Yemek Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Nokta

Bu çok önemli bir husustur. Neden derseniz, paralı bir kamp alanında yemek yapmak ile Karadeniz Bölgesi’nde bir ormanda yemek yapmak arasında ciddi bir fark var. Eğer ayı, domuz, tilki gibi hayvanların yaşadığı bir yerde yemek yapıyorsanız, yemeğinizi kesinlikle uyuyacağınız yerden en az 100 metre uzakta yapın. Çünkü yaptığınız yemeğin kokusu hayvanları çekebilir. Ve gece istenmeyen bir misafir ile karşılaşma ihtimali ortaya çıkar.

13- Zehirli Bitkilere Dikkat !

Bilmediğiniz otlardan veya mantarlardan uzak durun ve sakın yemeyin. Yabani mantar türleri zehirlenmenize ve hayatınızı kaybetmenize neden olabilir. Mantarlardan hiç anlamıyorsanız kültür mantarına devam edin.
• Şekli ne olursa olsun mantar ve benzeri bir şey yemeyin.
• Badem gibi kokan bir bitkiden uzak durun. (siyanür tehlikesi)
• Çürümüş, küflü ve durgun bulanık suda büyümüş herhangi bir bitkiyi yemeyin.
• Hayvanların yemekten çekinmediği şeyi yemeyi deneyin. Onların uzak durduğundan siz de uzak durun.
• Üç yapraklı çiçekler zehirli olma ihitimali olan bitkilerdir.
• Zehirli olup olmadığını kestiremediğiniz bir bitkinin yapraklarından küçük bir parçayı yemeyi denemeyin.
• Yemeyi düşündüğünüz bitkiyi bileğinizde veya dirseğinizde 15 dk bekletin. Teniniz tahriş oluyorsa o bitkiden uzaklaşın.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Kamp Hakkında Bizimle İletişime Geçin

0533 351 85 40​
Open chat
Bizimle İletişime Geçin!
Kamp Hakkında Bilgi Almak Bizimle İletişime Geçin