Warning: Use of undefined constant ‘WP_MEMORY_LIMIT’ - assumed '‘WP_MEMORY_LIMIT’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/agora/public_html/wp-config.php on line 82

Warning: Use of undefined constant ‘256M’ - assumed '‘256M’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/agora/public_html/wp-config.php on line 82
Bir Kamp için Gerekli 20 Malzeme – Agora Beach Camping Fethiye | Çadır & Karavan Kamp Alanı
Bir Kamp için Gerekli 20 Malzeme

1. Çadır

Kamp denilince ilk akla gelen ekipman elbette çadır oluyor. Son yıllarda üretilen çadırlarda genellikle kazıkla tutturma ya da iple gerdirme gibi zorlu uygulamalara ihtiyaç duyulmuyor. Bu yüzden eski bir çadıra sahip olanların pratiklik adına yeni bir çadır edinmesi iyi olabiliyor. Aynı zamanda hangi mevsimde kamp yapılırsa yapılsın çadırın yağmurluğunun bulunması hayati önem taşıyor. Yaz kampı için gerekli malzemeler içinde bulunan çadırın da mutlaka sinekliğe sahip olması gerekiyor. Festival kamp için gerekli malzemeler arasında bulunan çadırın ise olabildiğince hızlı kurulan modellerden olmasının büyük yararı bulunuyor.

 

2. Sırt Çantası

Kampa giderken alınması gereken malzemeler arasında mutlaka sırt çantası da bulunuyor. Özellikle sırt çantası seçiminde yapacağınız kampın özelliği ve fiziksel yapınız çok önemli. Uzun yürüyüşlerin olacağı bir kampta çok fazla yük alabilen sırt çantaları dezavantaja sebep olabiliyor. Yine de elbette tüm kamp malzemeleri içine kolayca sığdırılabilir ve mümkünse bol gözlü yapıda olması gerekiyor.

 

3. Uyku Tulumu

Sürekli kamp yapma planı olanlar için uyku tulumu da gerekli olan kamp için malzemeler arasında üst sıralarda yer alıyor. İklim koşullarından bağımsız olarak her türlü çevresel etkenden koruma özelliği olan uyku tulumları, kampın çok daha huzurlu ve konforlu geçmesine yardımcı oluyor. Aynı zamandatemel kamp malzemeleri listesi içinde bulunan uyku tulumlarını yaz kampları için ayrı, kış kampları için ayrı şekilde edinmek gerekiyor. Her uyku tulumu farklı derecelerde koruma sağlama özelliğine sahip.

 

4. Mat

Kamp yapmak için yollara düşmüş olan tüm kampçıların sırt çantalarının bir bölümüne takılı şekilde duran matları oluyor. Mat da kamp ortamında ihtiyaçları en üst seviyede karşılayacak kamp ekipmanları arasında yer alıyor. Köpük formundaki matlar hafif, ucuz ve pratik oldukları için tercih edilse de yere serildiğinde yüzeydeki tümseklerin kolayca hissedilmesine neden olabiliyor. Böyle bir endişesi olanlar için ise şişme matlar satılıyor.

 

5. Kamp yatağı

Kamp sırasında açık havada uyumak isteyenler ya da konforuna düşkün olanlar tarafından kamp yatağı tercih edilen kamp eşyaları arasında yer alıyor. Yine de bu tarz ürünler arabalı seyahatler için daha ideal oluyor. Uzun yürüyüşlerde bu ekipmanı taşımak biraz zorlaşabiliyor. Çadır için gerekli malzemeler arasında bulunan şişme yatak da konforlu bir uyku deneyimi yaşamak isteyenlerin tercihi. Bu ekipmanı alacakların yanlarında şişirmek pompa da bulundurması gerekiyor. Ancak çadır ve şişme yatağın ebat olarak birbirine uyumlu olmasına dikkat etmek gerekiyor.

 

6. Kafa lambası ya da el feneri

Kampta olmazsa olmaz malzemeler arasında kesinlikle el feneri ya da kafa lambası bulunuyor. Kafa lambası ellerin serbest kalmasını sağladığı için karanlıkta iş yapmayı kolaylaştırıyor. Yine de pek çok kampçı kafa lambasına ek olarak yanında el feneri ve yedek pil de bulunduruyor.

 

7. Katlanır Sandalye ve Masa

Eksiksiz kamp malzemeleri listesinde katlanır sandalye ve masanın da yeri büyük. Yemek yerken, kahve içerken ya da bir şeylerle ilgilenirken konforlu olmak için hafif ve pratik bir kullanımı olan katlanır sandalye ve masalara ihtiyaç duyuluyor. Özellikle uzun yürüyüşlerin olacağı bir kamp yapacak kişilerin bu ekipmanları seçerken hafifliği ön planda tutması gerekiyor. Genellikle sandalyelerin ve masaların katlandığında içine konulabileceği ve omuza asılabilen çantaları da bulunuyor.

 

8. Kamp bıçağı

Kamp için gerekli malzemeler nelerdir sorusuna karşılık olarak kamp bıçağı da olmazsa olmaz ekipmanlar arasında yer alıyor. Kamp sırasında yemek pişirmeyi düşünmeyenlerin bile her türlü duruma karşılık yanında kamp bıçağı ya da işlevsel bir çakı bulundurması gerekiyor. Kamp bıçağı seçiminde de kaliteli ürünlere yönelmek gerekiyor. Aksi takdirde hayati önem taşıyan bu ekipman, kampçıları kamp esnasında yarı yolda bırakarak daha büyük sorunlara neden olabiliyor.

 

9. İlk yardım çantası

Kamp setinde neler olmalı diye düşünülürken çoğu zaman ilk yardım çantası unutulabiliyor. Oysa ilk yardım çantası, kamp setleri hazırlanırken mutlaka alınması gereken eşyaların başında geliyor. İçerisinde yara bandı, steril gazlı bez, bandaj, sargı bezi, kulak pamuğu, antiseptik mendil, oksijenli su, makas, cımbız ve çengelli iğne bulunan bir set genellikle yeterli oluyor. Bunun yanı sıra sürekli kullanılan ilaçlar ile kamp sırasında ihtiyaç duyulabilecek ilaçları da almak gerekiyor.

 

10. Termos ya da Matara

Kamp malzeme listesi içinde termos ve mataralara yer vermemek mümkün değil. İçine konulan sıcak içeceği sıcak, soğuk içeceği soğuk tutma özelliği olan kaliteli ürünler daima hayat kurtarıcı oluyor. Bu tarz ürünlerde de sağlık açısından çelik ya da cam malzemeler tercih ediliyor. Ancak cam ürünler kamp sırasında ekstra ağırlık yaptığı için genellikle çelik ürünler ideal oluyor.

 

11. Kamp ocağı ve yemek ekipmanları

Kampa giderken alınması gerekenler arasında; özellikle yemek yapılacaksa mutlaka kamp ocağı da bulunuyor. Kamp ateşi yakmak hem bazı noktalarda yasak olduğu için hem de çok daha zor gelebildiği için kamp ocağı daha pratik bir kullanım sağlıyor. Kalabalık bir arkadaş grubuyla kamp yapılacağı zaman aynı anda iki ürün pişirilebilen kamp ocakları büyük rahatlık sağlıyor. Bunlara ek olarak ideal ve pratik bir pişirme seti de edinmek gerekiyor. Aynı zamanda yemek yerken kullanılacak çatal bıçak setinin de titanyum olması ciddi avantajlar sağlıyor. El olarak plastik ya da metal tabaklara da ihtiyaç duyuluyor.

 

12. İp

Kampa giderken gerekli malzemeler içinde unutulan bir diğer ekipman ise ip oluyor. Oysa ip çamaşırları asmak, bir şeyleri bağlamak ya da paketlemek için büyük önem taşıyor. Dolayısıyla farklı kalınlıklarda ve uzunluklarda birkaç adet ip de edinmek gerekiyor.

 

13. Düdük

Her ne kadar güvenli bir ortamda kamp yapılacak olsa da düdük hiç beklenmedik anlarda çok fazla işe yarayabiliyor. Dolayısıyla düdük de kampta gerekli malzemeler içinde önemli bir yere sahip. Her türlü duruma karşı keskin sese sahip ve boyuna asılabilen düdükler edinmenin yararı oluyor.

 

14. Dikiş seti

Dikiş seti; çadır malzemeleri arasında da düşünülebilir. Çünkü bir dikiş seti yalnızca yırtılan ya da sökülen kıyafetleri değil, beklenmedik şekilde yırtılan bir çadırın kısa süreli de olsa idare etmesi için fazlasıyla işlevsel olabiliyor. Ancak genellikle çok kapsamlı bir dikiş setine ihtiyaç duyulmuyor.

 

15. Powerbank ve şarj aleti

Her ne kadar kampa doğayla başbaşa kalmak ve rahatlamak için gidiliyor olsa da kampa giderken alınması gereken malzemelerin başında şarj aleti ve powerbank de geliyor. Özellikle kamp alanında telefonu şarj etme durumu zora düştüğünde powerbank çok kritik anlarda kampçıların imdadına koşabiliyor.

 

16. Sabun ve diğer kişisel bakım ürünleri

Çadır kampı için gerekli malzemeler kamp ekipmanları ile sınırlı değil. Diş macunu, şampuan ve deodorant gibi kişisel bakım ürünlerinin yanı sıra sabun da büyük önem taşıyan ürünlerin başında geliyor. Tercihe göre hem sıvı hem de kalıp sabun bulundurulabiliyor. Kampta lazım olacak malzemeler arasında özellikle hijyeni üst seviyede sağlayabilmek için el dezenfektanı da bulunuyor. Bunun yanı sıra peçete, tuvalet kağıdı, havlu, sinek ilacı ve güneş kremi gibi ürünler de kamp için gerekenler arasında yer alıyor.

 

17. Kullanışlı kıyafetler

Kamp yapmak için gerekli malzemeler içinde belki de en önemlilerinden bir tanesi doğru kıyafetler. Mevsim koşullarına uygun ve sırt çantasında ya da araba fazla yer kaplamayacak olan ideal kıyafetleri tercih etmek gerekiyor. Aynı zamanda tatil ne kadar kısa olursa olsun her bir üründen yedekli olarak bulundurmak da işlevsel oluyor. Bunun yanı sıra yaz kamplarında gerekli görülmese de her türlü olumsuz durum değerlendirilerek uzun kollu bir kıyafet ya da yağmurluk da edinmek gerekiyor.

 

18. Gıda ürünleri

Her ne kadar kamp alanında yemek yenilebilecek alanlar bulunsa da yaşanabilecek her türlü aksiliğe karşı birkaç kutu konserve bulundurmanın zararı değil yararı oluyor. Bu yüzden çadır tatili için gerekli malzemeler arasında gıda ürünleri önemli bir yere sahip. Eğer yemek pişirilen bir kamp yapılacaksa temel gıda ürünlerinin yanı sıra yağ, tuz, sirke ve baharat gibi ürünleri de unutmamak gerekiyor.

 

19. Çöp poşeti ve kilitli poşetler

Çadır kampında gerekli malzemeler arasında kamp bitiminde kullanılacak olan çöp poşetleri de bulunuyor. Bulunulan alanı temiz bırakmak ve uzun kamp dönemlerinde hijyen sorunu yaşamamak adına mutlaka yeterli miktarda çöp poşeti almak gerekiyor. Kilitli poşetler ise gıdaların saklanması, kirli ya da ıslak kıyafetlerin depolanması açısından önem taşıyor.

 

20. Mum, çakmak ve kibrit

Kamp malzemeleri nelerdir diye araştırma yapılırken belki değersiz görülen ama aslında hayati önem taşıyan kamp malzemeler arasında ise çakmak, kibrit ve mum bulunuyor. Elektronik aletlerin çalışmadığı ya da elektrik bulunamayan durumlarda mum, çakmak ve kibrit pek çok işin yapılmasını kolaylaştırıyor. Bunlardan da kamp tatilinin uzunluğuna göre yedekli olarak bulundurmak gerekiyor.

 

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Kamp Hakkında Bizimle İletişime Geçin

0533 351 85 40​
Open chat
Bizimle İletişime Geçin!
Kamp Hakkında Bilgi Almak Bizimle İletişime Geçin